W dniach 24-26 lipca br. odbył się pierwszy wyjazd integracyjny Fundacji ILIOS w ramach realizacji zadania publicznego Województwa Małopolskiego pod tytułem: „Ruszamy w Polskę – Wyjazdy grupowe i integracja osób z niepełnosprawnościami zawierające elementy rehabilitacji zawodowej i społecznej”. Zadanie jest realizowane przy wsparciu finansowym ze środków PFRON Oddział Małopolski PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Na początek zdecydowaliśmy się na piękną stolicę Małopolski. Kraków przywitał nas promieniami słońca, więc po podróży autokarem i obiedzie bez zbędnej zwłoki wyruszyliśmy na spotkanie z bardzo uprzejmym przewodnikiem Grzegorzem z Przewodnik po Krakowie - Marcin Szymoniak, który zapoznał nas z historią miasta, a my odkryliśmy najciekawsze miejsca w okolicy Rynku Głównego.
Z zaciekawieniem przysłuchiwaliśmy się historii o nożu, wiszącym przy Sukiennicach, czy kunach przy Kościele Mariackim. Wysłuchaliśmy hejnału z wieży Mariackiej, a następnie udaliśmy się na zwiedzanie podziemi Rynku. Ochotnicy mogli zważyć się na nietypowej wadze i dowiedzieć się, ile ważą według dawnych miar: w cetnarach, funtach, wiardunkach i innych. Inni spróbowali swoich sił jako mincerz - przy wybiciu pamiątkowej monety.
Wieczór spędziliśmy we własnym gronie w urokliwym U Pana Cogito Pensjonat i Restauracja.
Dzień 2: Pomimo kapryśnej pogody, zwiedzanie Zamek Królewski na Wawelu było głównym punktem planu. Przewodniczka oprowadziła nas po komnatach, Skarbcu i Zbrojowni. W promieniach słońca rozkoszowaliśmy się zielenią w Królewskich Ogrodach. Zajrzeliśmy także do Smoczej Jaskini, a następnie odpoczywaliśmy nad brzegiem Wisły.
Po regenerującym obiadku w @Gospoda Koko pełni energii wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie miasta. Czas wolny pozwolił nam odkrywać interesujące budynki. Tym sposobem trafiliśmy do Krakil. Muzeum Iluzji / Museum of illusions Krakow, gdzie jak zaczarowani podziwialiśmy niezwykłe eksponaty. Muzeum Iluzji jest nietypowe, bo z założenia można, a wręcz należy eksponatów dotykać, sprawdzać, używać. Zmęczeni zwiedzaniem postanowiliśmy odpocząć w kawiarni Nakielny, przy pysznych słodkościach i kawusi dyskutowaliśmy na temat Krakowa i miejsc, które udało nam się już odwiedzić. Dla większości z nas był to wyjątkowy czas na odpoczynek od codziennych obowiązków zawodowych.
Ostatni dzień: Niestety, deszcz pokrzyżował nasze plany w Ogrodzie Doświadczeń, ale rejs statkiem po Wiśle z przewodnikiem o mostach krakowskich był fascynujący. Potem zwiedziliśmy Katedrę Królewską, Muzeum Katedralne i odwiedziliśmy Groby Królewskie, a najodważniejsi podziwiali Dzwon Zygmunta z bliska.
Na zakończenie, wpadliśmy do miejsca inspirowanego bohaterem powieści o Harrym Potterze - w Ministerstwo Tajemnic . Ugoszczono nas Plackiem Gospodyni Ministra, chętni spróbowali niezwykłych eliksirów miłości - napojów na bazie soków owocowych podawanych z suchym lodem.
Powoli nasz pobyt w Krakowie dobiegał końca. W drodze na dworzec autobusowy wstąpiliśmy jeszcze do Muzeum Figur Woskowych Krakow , gdzie niektórzy - jak się okazało - spotkali swoich idoli.
W drodze powrotnej uczestnicy z radością rozprawiali o wycieczce i już planowali kolejny wypad.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu