Zakład Aktywności Zawodowej w Uściu Gorlickim

Czym jest Zakład Aktywności Zawodowej?

Jest to wyodrębniona jednostka organizacyjna tworzona w celu rehabilitacji oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych. Celem działalności ZAZ-u jest aktywizacja zawodowa osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Poprzez codzienną pracę osoby te mają możliwość nabycia dodatkowych umiejętności i niezbędnego doświadczenia zawodowego.

ZAZ w Uściu Gorlickim

Nasza Fundacja jest organizatorem pierwszego Zakładu Aktywności Zawodowej w powiecie gorlickim. W ramach ZAZ, wszystkie osoby z niepełnosprawnościami objęte są indywidualnym programem rehabilitacji zawodowej i społecznej, dzięki czemu w przyszłości będą mogły kontynuować swoją karierę zawodową na otwartym rynku pracy. Od 1 grudnia 2019 roku ZAZ w Wapiennem prowadzi cztery działalności.

Działalność rolno - hodowlana z pasieką i mini zoo

W ramach tej działalności, prowadzimy mini ZOO w Zdyni oraz robimy świece, ule czy ramki pszczelarskie

W mini ZOO pracownicy opiekują się zwierzętami, wykonują prace związane z prowadzeniem gospodarstwa oraz oprowadzają przybywających gości po terenie gospodarstwa. W naszym zwierzyńcu spotkać można daniele, białe jelenie, alpaki, lamę, strusie emu, krowy zebu, krowy szkockie, konie, kucyki, króliki i kury! Pracownicy mają ręce pełne pracy. 

 

W pasiece robią świece ze 100% wosku pszczelego, które posiadają nie tylko walory ozdobne, ale także relaksujące i odprężające. Świece podczas spalania naturalnie oczyszczają powietre ze szkodliwych toksyn oraz wydzielają piękny, miodowy zapach.

Działalność gastronomiczno - noclegowa

Prowadzimy restaurację "Klimkowskie Smaki" w Uściu Gorlickim, w której pracownicy przede wszystkim pracują w kuchni. Obierają, myją, kroją warzywa, pilnują porządku w kuchni, dbają o czystość miejsca pracy. Wykonują polecenia swojego instruktora - szefa kuchni - który zawsze stara się urozmaicać im zadania.

 

Działalność usługowo - remontowa

Pracownicy zatrudnieni w tym dziale wykonują drobne prace budowlane, np. wykonywanie ogrodzeń, porządkowanie terenu po budowie, malowanie ścian wewnętrznych, mycie elewacji zewnętrznych, ukształtowanie i przygotowanie terenu zgodnie z potrzebami potencjalnych odbiorców. Ponadto do zadań pracowników należą wykonywanie prac porządkowych i interwencyjnych w zależności od pór roku, takich jak np. sprzątanie ogródków i ogrodów przydomowych, terenów wokół firm czy zakładów produkcyjnych, odśnieżanie tych miejsc, koszenie trawników, ścinanie żywopłotów, wykonywanie innych prac ogrodniczych.

Działalność rękodzieła i marketingu

Reklamowanie wyrobów i usług ZAZ „ILIOS” to zadanie pracowików działu rękodzieła i marktingu. Przygotowujemy na zlecenie ulotki, materiały reklamowe, jak również projektujemy i tworzymy różnorodne ozdoby i wyroboy z gipsu, tkanin i innych materiałów.

Pracownicy prowadzą media społecznościowe oraz sklep internetowy, a także przygotowują i dekorują pudełka, które następnie trafiają do klientów.